Bankaların kredi ve kredi kartı verirken göz önünde bulundurduğu en önemli faktörlerden biri olan kredi notu’nu ücretsiz nasıl sorgulayabileceğinizi bu makalemizde sizlerle paylaşacağız. Eğer kredi notu hakkında herhangi bir bilginiz yoksa “Kredi Notu Nedir?” adlı makalemizi inceleyebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosunun kredi notu hizmeti için özel olarak kurduğu Findeks tarafından kontrol edilen kredi notları, sizlerin bankalar gözündeki itibarınızı belirtmektedir. Yani kredi notunuz ne kadar yüksekse kredi alma ihtimaliniz o kadar yüksektir. 0 ile 1900 arasında değişen findeks kredi notu, borç durumu ve ödemelerinizin düzenliliğine göre düşüp, yükselebilir.

findeks

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks tarafından belirlenen banka kredi notu, yine aynı şekilde findeks internet sitesi olan “findeks.com” üzerinden öğrenilmektedir. Kredi-kredi kartı ödemeleri, mevcut borç durumu ve yeni kredi arayışı gibi bileşenler üzerinden kredi puanınızı belirleyen findeks, yeni bir kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınızda bankaların başvurduğu sistemlerden birisidir. Findex kredi notu sorgulama için 4.5 TL gibi bir fiyat talep etmektedir. Findeks dışında kredi notu öğrenme işlemi gerçekleştirilebilecek herhangi bir sistem olmadığı için, ücretsiz kredi notu sorgulama gibi bir işlem mümkün değildir. 4.5 TL gibi bir fiyatı herkes rahatlıkla ister banka kartı ister kredi kartı ile rahatlıkla findeks.com üzerinden ödeyebilir ve dakikalar içerisinde kredi notunu öğrenebilir.

Kredi veya banka kartınızı herhangi bir nedenden dolayı kullanamıyor ve Avea veya Turkcell hatlarından birini kullanıyorsanız, kredi notu öğrenme için gerekli olan ücreti mobil ödeme yoluyla da yapabilirsiniz. SMS yoluyla yapabileceğiniz sorgulama işlemleri şu şekildedir:

Avea Kredi Notu Öğrenme: Müşterilerine findeks kredi notu öğrenme hizmeti sunan Avea, bu işlem için müşterilerinden 9 TL tahsil etmektedir. TC kimlik no ve doğum yılınızı aralarında boşluk bırakarak “1122”ye SMS olarak gönderdiğiniz takdirde Avea sizlere 0 ile 1900 arasındaki kredi notunuzu gönderecektir. Örnek SMS: (123456789 1990)

Turkcell Kredi Notu Öğrenme: Turkcell’in müşterilerine sunduğu hizmetlerden olan kredi notu sorgulama işlemini cep telefonunuzdan sms göndererek birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işlemi için 9 TL tahsil eden Turkcell’e TC kimlik no ve doğum yılınızı 1122’ye SMS göndererek öğrenebilirsiniz. Örnek SMS: (123456789 1976)

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi EFT Saatleri başlıklı makalemizde yapı kredi, yapı kredi eft saatleri ve yapı kredi eft saatleri 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!