Hesap işletim ücreti, bankaların 3 ay, 6 ay veya 1 yıllık periyotlarda vadesiz hesap sahibi müşterilerinden aldığı işlem masrafı olarak aldığı aidatlardır. Her banka kendisine ait bir hesap işletim ücreti belirlemiştir ve genellikle yıllık olarak müşterilerinden bunu tahsil etmektedir. Banka hesabınızda para bulunması durumunda hesap işletim ücreti hesabınızdan otomatik olarak çekilir. Eğer hesabınızda para bulunmuyorsa, hesabınıza borç olarak yazılır ve hesabınıza para yatırılması durumunda banka otomatik olarak bu ücreti tahsil eder.

banka-hesap-isletim-ucretleri-2016

Bazı durumlarda banka müşterileri tüketici hakem heyetine başvuru yaparak hesap işletim ücretini geri almaktadır. Ancak bu ihtimal çok düşüktür. Çünkü yeni çıkan yasayla birlikte Hesap işletim ücreti yasal hale gelmiştir ve hesap işletim ücretini geri almak oldukça zorlaşmıştır. Ancak bankaların öğrenci hesabını kullanıyor ve banka sizden hesap işletim ücretinizi geri almak mümkündür. Okunuz eğitim kurumundan öğrenci belgenizi alarak bankaya gidip dilekçe hazırladığınızda birkaç gün içerisinde banka hesap işletim ücretinizi hesabınıza geri yatırmaktadır. Ancak normal hesap sahibi müşterilerde bu durum oldukça zordur.

Ayrıca bankalar belirledikleri bazı mevduat hesaplarından hesap işletim ücreti almamaktadır. Her banka kendisine göre liste belirlemiş olsa da, sgk emekli hesapları, öğrenci hesapları ve 180 gün boyunca herhangi bir hesap hareketliliği yaşamamış hesaplardan, hesap işletim ücreti almamaktadır. Bu konuda detaylı bilgiyi bankanızın müşteri hizmetleri çağrı merkezini arayarak veya bankanızın internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Sayfamızın devamından bankaların 2016 yılı için belirlediği hesap işletim ücretlerine ulaşabilirsiniz. Hesap işletim ücretleri yıllık olarak belirtilmiştir.

2016 Banka Hesap İşletim Ücretleri 

Abank Hesap İşletim Ücreti > 82 TL

Akbank Hesap İşletim Ücreti > 60 TL

Albaraka Türk Hesap İşletim Ücreti > 30 TL

Anadolu Bank Hesap İşletim Ücreti > 10 TL

Bank Asya Hesap İşletim Ücreti > Ücretsiz

Burgan Bank Hesap İşletim Ücreti > 84 TL

Denizbank Hesap İşletim Ücreti > 126 TL

Fibabanka Hesap İşletim Ücreti > 126 TL

Finansbank Hesap İşletim Ücreti > 140 TL

Garanti Bankası Hesap İşletim Ücreti > 64 TL

Halkbank Hesap İşletim Ücreti > 72 TL

HSBC Hesap İşletim Ücreti > 129 TL

ING Bank Hesap İşletim Ücreti > 126 TL

Kuveyt Türk Hesap İşletim Ücreti > Ücretsiz

Odeabank Hesap İşletim Ücreti > 22 TL

Şekerbank Hesap İşletim Ücreti > 27 TL

TEB Hesap İşletim Ücreti > 114 TL

Tekstilbank Hesap İşletim Ücreti > 66 TL

Türkiye Finans Hesap İşletim Ücreti > Ücretsiz

Türkiye İş Bankası Hesap İşletim Ücreti > 108 TL

Vakıfbank Hesap İşletim Ücreti > 96 TL

Yapı Kredi Hesap İşletim Ücreti > 131 TL

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti > 80 TL

Listeden de anlaşılacağı gibi şubesiz bankacılık hizmeti veren Enpara, Nuvo, CepteTeb gibi bankaların yanında Bank Asya, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans bankaları hesap işletim ücreti almamaktadır. Hesap işletim ücreti almayan bankalar ile sizde tasarruf edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tüm Bankaların EFT Saatleri başlıklı makalemizde banka eft saatleri, banka eft saatleri 2016 ve eft saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar(1 )
    • Batuhan Esen
      Batuhan Esen 18 Ağustos 2016

      Türkiye Finans hesap ücreti 60 tl 3 ayda 15 tl olmak üzere alınıyor.


Sen de Yorumla!