Kredi notu düşük veya borcu bulunan kişilere bankalar yeni kredi vermekten çekinirler. Böyle durumlarda bankalar kredi vermediği için müşteriler zor durumda kalır ve mevcut borçlarını kapatmada zorlanırlar veya kapatamazlar. Yasal takip ve haciz işlemleri ile sonuçlanan bu süreçler kişiyi zor duruma sokar ve psikolojik baskı altına alır. Bizler bu makalemizde sizlere “senetle kredi veren bankalar” hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Detaylı bilgiye sayfanın devamından ulaşabilirsiniz.

Bankalar, geri ödemesini alamadıkları kredilerden dolayı kredi notu adı altında bir sistem oluşturmuşlardır. 9 bankanın ortaklığıyla yönetilen bu sistem bankaların bir nevi kendilerini güvence altına alma yöntemidir. Kredi puanı düşük bir kişiye verilen kredinin geri dönüşü bankalar açısından çok zor bir ihtimal olarak görülmektedir ve bu kişilere kredi verme ihtimalleri çok düşüktür veya hiç vermezler. Yani sonuç olarak yasal takibe girmiş iseniz ve kredi notunuz düşük ise senetle dahi olsa bankalar size kredi vermezler.

Senetle Borç Para Veren Şirketler

Mevcut borç durumu veya yasal takip işlemlerden dolayı bankalardan yeni kredi alamayan kişiler çoğu zaman bu işlemlerini senetle kredi veren şirketler aracılığı ile yapmaktadır. Belirli oranlarda faizleri kabul ederek imzaladıkları senetler karşılığında şirketler şahıslara kredi hizmeti veya borç para hizmeti sunmaktadır. Bu paravan şirketler sizlere bankalardan kendi adına komisyonla kredi çıkartmak veya kendi nakitleri ile bu hizmetleri sunmaktadır. Ancak bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Aylık %2 ile %5 arasında faizlerle sizlere kredi hizmeti sunan bu şahıslar, ödemenizi geciktirdiğiniz her gün için %1 ile %5 arasında ekstra faiz uygulamaktadır.

Tefeciler, borç para veren şirketler veya senetle kredi veren şahışlardan kesinlikle borç para veya kredi hizmeti almayınız. Aldığınız 10.000 TL kredi, bir bakmışsınız bir anda 15-20 bin TL oluvermiş. Böyle durumlarda yapabileceğiniz hiçbir şey bulunmamaktadır. Çünkü kişilerin ellerinde senet vardır ve kendilerini her türlü güvence altına almıştır. İşin nakit kısmından farklı olarak, altına girdiğiniz borç yükü, ödeyemediğiniz hergün sizi psikolojik olarak etkileyecek ve psikolojinizin bozulmasına neden olacaktır.

Sonuç olarak kesinlikle borç para veren şirketler veya tefecilerden kredi almanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine borcunuzun bulunduğu bankalara giderek müşteri temsilcisi ile tekrardan görüşün. Başka bankalarda borçlarınız bulunuyorsa bunları tek bir bankada toplayın ve banka görevlisine durumunuzu anlatarak tekrardan borç yapılandırması talep edin. Durumunuzu anlattığınız takdirde bankalar size uygun bir yapılandırma hazırlayacaklardır. Unutmayın bankalar bu işi yasal olarak yaparlar ve tefeci ve paravan şirketlerden daha fazla sizi düşünürler.

Sayfanın devamında yer alan yorum bölümünden senetle borç para veren bankalar veya şirketler ile ilgili soru ve sorunlarınızı iletebilirsiniz. Alanında uzman editörlerimiz en kısa sürede sizlere dönüş yapacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası EFT Saatleri başlıklı makalemizde ziraat bankası, ziraat bankası eft saatleri ve ziraat bankası eft saatleri 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar(1 )
    • Habip
      Habip 13 Ocak 2016

      Senetle krediyi kimden alabilirim…


Sen de Yorumla!