Bankaların müşterilerine kredi ve kredi kartı verirken kullandığı ölçütlerden biri olan kredi notu, findeks tarafından kontrol edilmektedir. Başvuru yaptığınız zaman kredi notunuz düşükse, bankalar sizleri kredi açısından riskli olarak değerlendirecek ve başvurunuzu reddedeceklerdir. Ancak kredi notu düştüğü zaman bir daha yükselmez diye bir kaide yoktur. Esnek bir yapıya sahip olan kredi notu değerlendirmesi sizin kredi ve kredi kartı alışkanlarınıza göre yükselebilir veya daha da düşebilir. Borç durumu, ödeme alışkanlıkları, kredi arayışı gibi etkenleri göz önüne alarak kredi notunuzu belirleyen Findeks‘te kredi notunuzu yükseltmek için izleyebileceğiniz birkaç adım şunlardır:

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kullanmadığınız Hesaplarınızı Kapatın!

Kredi notunuzu etkileyen faktörlerden biri olan vadeli ve vadesiz banka hesaplarından kullanmadıklarınızı kesinlikle kapatmalısınız. Aktif olarak kullandığınız banka hesabınız kalacak şekilde bankaların en yakın şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak hesaplarınızı kapatabilirsiniz. Bu işlemlerden yaklaşık 1-2 ay sonra kredi notunuzun pozitif yönde hareketlendiğini görebileceksiniz.

Borçlarınızı sıfırlayın!

Sadece bankalara olan borçlarınızı değil, telefon, su, doğal gaz gibi harcamalarınızın geriye dönük borçları bulunuyorsa o borçları da ödemelisiniz. Kredi notunuz belirlenirken tüm kurumlara olan borçlarınız göz önüne alınır.

Sürekli Adres ve Telefon Değiştirmeyin!

Bankalar size her zaman ulaşmak ister. Senede birkaç defa adres ve telefon değişikliği yapıyorsanız bankaların gözünde olumsuz bir etki bırakacaktır. Sürekliliğin en önemli kriterlerden biri olduğu bankalarda, istikrarlı müşteriler her zaman bir adım öndedir.

Otomatik Ödeme Talimatları Oluşturun!

Doğalgaz, su, elektrik, internet, telefon gibi faturalarınızı nakit olarak ödemek yerine banka hesaplarınız üzerinden bankalarınıza otomatik ödeme talimatı verin. Eğer banka hesabınızda bulunuyorsa vadeli hesap açtırıp belli bir miktar paranızı oraya yatırın. Yaklaşık 1-2 ay içerisinde kredi notunuzun yükseldiğini görebilirsiniz.

Sürekli Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Yapmayın!

Kredi notunuzu %20 civarında etkileyen yeni kredi arayışı kredi notu düşük birinin yapmaması gereken bir davranıştır. Sürekli olarak bankalara kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunuyorsanız bu sizi bankaların gözünde itibarsızlaştıracak ve kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

findeks

9 bankanın birleşimiyle oluşturulan Findeks tarafından belirlenen banka kredi notu, yine aynı şekilde findeks üzerinden öğrenilmektedir. TC kimlik no ve cep telefon numaranız ile yapacağınız sorgulama işlemi ile siz de kredi notu öğrenebilirsiniz. Findeks kredi notu sorgulama hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Finansbank EFT Saatleri başlıklı makalemizde finansbank, finansbank eft ne zaman hesaba geçer ve finansbank eft saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!