Bankaların müşterilerine kredi kartı ve kredi verirken göz önüne aldığı en önemli kriterlerden biri olan Kredi Notu, dokuz bankanın ortaklığıyla kurulan KKB (Kredi kayıt bürosu) tarafından belirlenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’nun sizin ödeme alışkanlıklarınız, borç durumunuz ve kredi arayışınıza bağlı olarak belirlediği kredi notunuz sonucunda bankalar sizlere kredi veya kredi kartı verip vermemeye karar verirler.

findeks

KKB‘nin kredi notu sorgulama amacıyla oluşturduğu alt marka olan “Findeks” sizlere 1 ile 1900 arasında bir kredi notu belirlemekte ve bu nota göre kredi alıp almamanız belirlenmektedir. Sayfamızın devamında sizlere kredi notu sorgulama hakkında detaylı bilgileri paylaşacağız.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu sorgulama – öğrenme sistemi Findeks tarafından yürütülmektedir. TC Kimlik numaranız ve telefon numaranız ile birkaç basit adımda kaydolabileceğiniz findeks.com sizlere kredi notunuza göre bankalar tarafından riskli veya risksiz olmadığınızı beyan edecektir. 1 ile 1900 arasında değişen puanlamada 1 kredi verme açısından en riskli iken 1900 en risksiz olarak değerlendirilir.

Findeks kredi notu hesaplama işlemleri için 4 TL+KDV gibi bir ücret talep etmektedir. Kredi kartı veya varsa BKM express kartınızla yapabileceğiniz ödemenin ardından sizlere kredi puanınız belirtilmektedir.

YENİ! Avea müşterilerine özel olarak SMS aracılığıyla kredi notu sorgulama işlemini aktif hale getirmiştir. Detaylı bilgiyi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi notu hesaplama işlemi için 4 TL civarı bir fiyat talep eden Findeks (KKB) bu işte tekel durumunda diyebiliriz. Findeks dışında herhangi bir sistem bulunmadığı için kredi notu sorgulama işlemini ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bir platform bulunmamaktadır. Kredi kartınız ile findeks üzerinden 4 TL+KDV ödeyerek kredi notu öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notu öğrenmek için buraya tıklayınız.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim? 

Findeks tarafından kredi notu belirlemede kullanılan mevcut borç durumu, yeni kredi arayışı, ödeme alışkanlıkları ve kredi kullanım yoğunluğu sizin kredi notunuzu düşürüp yükseltebilir. Eğer kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmamış ve mevcut borcunuz bulunuyor ise kredi notunuz düşecektir. Ancak kredi notunu yükseltmek mümkündür. Borçlarınızı zamanında ödemeye başlar ve borçlarınızın tamamını kapatırsanız kredi notunuzun yükseldiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde iş bankası, iş bankası başvuru sonucu ve iş bankası başvuru sonucu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar(1 )
    • affinx
      affinx 15 Aralık 2015

      Verdiğiniz bilgiler gerçekten yardımcı oldu. Çok teşekkürler


Sen de Yorumla!