Nakit ihtiyacı duyduğumuz zamanlarda başvurduğumuz bir numaralı adreslerden olan bankaların kredi vermek için belirli koşulları vardır. Aylık gelir, üzerinize gayrimenkul bulunup bulunmaması dışında en önemli faktörlerden birisi de kredi notu‘dur. Kredi notu bir nevi bankaların gözünden sizin güvenilirlik puanınızdır diyebiliriz. Önceki dönemlerde yaptığınız ödemeler, kredi çekme işlemleri ve her türlü bankalarla olan ilişkileriniz sizin kredi notunuzu belirler.

Kredi Notu Neden Düşer?

Dokuz bankanın ortaklığı ile kurulan Findeks tarafından kontrol edilen kredi notu belirli dönemlerde yükselip düşebilir. Mevcut borç durumu, kredi ödemelerinizi zamanında yapıp yapmamanız, kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapıp yapmamanız kredi notunuzu etkileyen en önemli faktörlerdir. Findeks’in 1 ile 1900 arasında değerlendirdiği kredi notunda 1 en riskli iken 1900 en risksiz anlamına gelir. Yani kredi notunuz ne kadar düşük ise yeni kredi çekmeniz, yeni kredi kartı alabilmeniz o kadar zordur. Bunun aksine kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi çekebilmeniz o kadar kolaylaşır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunuz düşük olsa bile eğerki borçlarınızı düzenli olarak ödemeye başlarsanız notunuz belirli bir süre sonra kendiliğinden yükselmeye başlayacaktır. Yani bankaların size olan güveni tekrar artacak ve kredi çekme ihtimaliniz tekrardan artacaktır. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız ev ve telefon faturalarınızı veya aklınıza gelebilecek diğer ödemeleri banka aracılığıyla yapmanız notunuz yükselmesine pozitif etki sağlayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Bankaların size verdiği kredi notu sorgulama işlemi findeks tarafından yapılmaktadır. TC kimlik numaranız ile birkaç adımda yapacağınız kredi notu öğrenme işleminden sonra 4 TL gibi bir fiyat karşılığında kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Findeks kredi notu sorgulama işlemi hakkındaki detaylı bilgiyi buraya tıklayarak edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Nedir? başlıklı makalemizde banka kara liste, kara liste ve kara liste nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!