Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerden yararlanmak için kullanılan banka kartları ve kredi kartları birbirinden çok farklı kavramlardır. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar banka kartı ve kredi kartını karıştırmaktadır. Bu nedenle sizlere bu makalemizde bu iki kart türü arasındaki farkları açıklayarak hangi kartın hangi durumlarda kullanıldığını belirteceğiz.

Her iki kart türünü de alışverişlerinizde nakit yerine kullanabilirken, kredi kartları ile alışveriş tutarını taksitlere böldürebilirsiniz ancak banka kartlarında böyle bir durum söz konusu değildir. Kredi kartınızda alışveriş tutarınızın ilk taksiti sizin hesabınıza borç olarak yazılır ve 30 gün sonra ödeme yaparsınız, banka kartlarında toplam tutar hesabınızda para bulunması durumunda tamamen çekilir. Yani banka kartlarında taksitlendirme gibi bir durum yoktur.

Her iki kartınızı da ATM’lerde işlem yaparken kullanabilirsiniz. Kredi kartınız ile borcunuzu ödeyebilir veya nakit avans çekebilirsiniz. Ancak banka kartları ile nakit avans çekimi yapamazsanız. Banka kartınız ile ATMlerden yalnızca hesabınızda bakiye bulunması durumunda istediğiniz tutarda para çekebilirsiniz. Çekim yaptığınız tutar banka hesabınızdan düşer ve kalan bakiye hesabınıza tekrar işlenir.

Her iki kart türünde de öğrenci hesabı olmaması durumunda hesap işletim ücreti alınmaktadır. Her bankanın kendisinin belirlediği hesap işletim ücreti kredi kartlarında hesabınıza borç olarak yazılır, banka kartlarında ise hesabınızdan düşer. Ayrıca kredi kartınız ile yaptığınız alışverişlerinizde mil, parapuan, alışveriş indirimi gibi hediyeler kazanabilirken banka kartlarında böyle bir durum yoktur.

Bankaların müşterilerine sunduğu bir diğer özellik ise banka kartı ve kredi kartınızı birleştiriyor olabilmenizdir. Aynı bankadan sahip olduğunuz hesap ve kredi olan 2 kartınızı birleştirip tek kart olarak kullanabilirsiniz. Alışverişlerde veya ATM’lerde istediğiniz kartınıza giriş yaparak işleminizi o kart üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ek olarak kredi kartı sahipleri her ay sonu hesap ekstresini edinebilirken banka kartı sahipleri için böyle bir durum söz konusu değildir. Banka kartı sahipleri için ortada bir borçlanma durumu yoktur ve bu yüzden bankalar ekstre göndermezler. Hesap bakiyesini öğrenmek isteyenler müşteri hizmetleri, ATM, şube, online bankacılık ve mobil uygulama gibi kanalları kullanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Finansbank EFT Saatleri başlıklı makalemizde finansbank, finansbank eft ne zaman hesaba geçer ve finansbank eft saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!