İnsanlar olası ihtiyaçlarını karşılamak için (ev-araba-arsa-diğer ihtiyaçlar) yeterli bir birikime sahip olmadıkları zaman kredi çekmeye ihtiyaç duyarlar. Kredi çekme olayında tüm şartlar gözden geçirilip ona göre kredi çekilmelidir. Bunun için, kredi çekeceğiniz bankalar, aylık gelirinizi, sicilinizi, ödeme şartlarınızı ve taksit seçeneklerini belirler. Ve bunları belirlerken size de en uygun olanını seçerler. Kredi başvuruları bankadan bankaya göre çeşitlilikler göstermektedir. Bazıları pek çok prosedür gerektirirken bazıları da tek bir SMS ile hallolabilir.
Eğer kredi başvurunuzu internet üzerinden ya da SMS yoluyla yapmışsanız, bankalar sizi arayarak gerekli evrakları temin etmek için sizi bankalarına çağırabilir. Bankalara gittiğinizde müşteri temsilcileri size ait kimlik bilgilerini kontrol edip, başvurunuzla ilgili gerekli olan diğer bilgileri de sisteme kaydeder. Tüm bu bilgiler gerekli mercilere ulaştıktan sonra, incelemeler yapılarak size olumlu ya da olumsuz dönüş yapılır. Eğer yapılan dönüş olumlu ise, kredi başvurunuz onaylanır ve son işlemler (imza vs.) tamamlanır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra atacağınız adımlardan biri de, hangi bankadan kredi çektiyseniz o bankaya ait gişelerden paranızı nakit olarak çekmek olur ya da paranız hesabınıza yatırılır.
Kredi başvurusu sonucu da yine bankadan bankaya göre değişir. Ama genel olarak bu sonuç 1 ila 5 gün arasında belli olur. Bazı bankalar da gün içinde size olumlu ya da olumsuz dönüş yapabilmektedir.
Kredi başvurunuzu sorgulamak için banka şubelerinden ya da internet üzerinden sorgunuzu yapabilmeniz mümkün. Eğer sonuç çıkmamışsa ya bankanın sistem hatası yüzünden ya da maaş durumunuza uymayan bir sebepten kaynaklı bir gecikme yaşanabilir. Bu uymama durumu talep ettiğiniz kredi miktarı ve aylık gelirinizle orantılı bir durum olabilir.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde bankalar, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.776 views Okunma 10 Haz 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!