İhtiyaç kredisi, kısa vadeli olup az miktarda nakit ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir kredi çeşididir. İhtiyaç kredisi düşük tutarlı olsa bile diğer krediler arasında (konut-taşıt-ticari-ihtiyaç) en yüksek batık oranına sahiptir. Bunun aslında pek çok sebebi olmasına rağmen en belirgin sebeplerinden biri, kişinin kendi şartlarına uygun krediyi seçememesidir.
İhtiyaç kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Aksi takdirde bu duruma dikkat edilmezse, kredi çeken ve kredi veren bankalar da zor durumda kalır. Ancak en çok zararlı çıkan taraf kredi çeken kişi olur. Çünkü banka her halükarda, verdiği krediyi karşısından alma yetkisine sahiptir. Bu şekilde bir duruma düşmemek için, kredi almadan önce her iki taraf da durumlarını iyi analiz etmeli ve ödeme koşullarını ve kolaylıklarını belirlemelidir. Hangi banka ne şeklide ödeme kolaylığı ve taksit seçeneği belirliyorsa, bu mevzu iyice araştırılmalı ve sonradan olabilecek olumsuz durumlara karşı tedbirler alınmalıdır.
İlk olarak aylık ne kadar taksit ödeyebileceğinizi belirlemelisiniz. Bunun için de geliriniz hesaplanır ve ona göre size bir ödeme seçeneği sunulur. Sonra yapmanız gereken şey, kredi vadesi seçimini doğru bir şekilde yapıp ona göre hareket etmelisiniz. Bunun için de belirleyeceğiniz nokta, günlük ya da aylık diğer ihtiyaçlarınız için harcadığınız para miktarını belirlemektir. Kısa sürede bitireyim derken, rutin harcamalarınızı keserek kendinizi zor durumda bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Daha sonra atacağınız adım ise, çekebileceğiniz en yüksek kredi miktarını hesaplamaktır. Bunun için de olası harcamalar ve beklenmedik harcamalar hesaplanarak ona göre yola çıkılmalıdır. Bu hesap biraz ayrıntı gerektirmektedir. Son olarak, kredi çekerken ödeme yaptığınız sürece çıkabilecek diğer masrafları da göz önünde bulundurmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı makalemizde konut kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 1.179 views Okunma 10 Haz 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!