Bu yazımızda sizlerle “Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?” sorusunun cevabını paylaşacağız. Bankaların kredi verirken en önemli etkenlerden biri olarak ele aldığı kredi notu sistemi dokuz bankanın ortaklığı ile kurulan Findeks (KKB) tarafından yönetilmektedir. Bu zamana kadar yaptığınız ödemeler, ödemelerin zamanında yapılması, borcunuzun olup olmaması gibi faktörler göz önüne alınarak oluşturulan kredi notu sorgulama işlemi birkaç basit adımda gerçekleştirilmektedir.

TC Kimlik ve cep telefonunuz ile kayıt olduğunuz findeks, sizlere 1 ile 1900 arasında kredi notu vermektedir. 1 en riskli iken 1900 en risksiz olarak değerlendirebilir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankalardan kredi almanız o kadar kolay olacaktır.

Mevcut hesap durumu ve borç durumu, kredi kartı ödeme düzenliliği, kredi arayışı ve kredi kullanım yoğunluğu findeks tarafından kredi notu belirlemede kullanılan bileşenlerdir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme 

findeks.com internet sitesi üzerinden TC kimlik ve cep telefonu numaranız ile kayıt olmanızın ardından karşınıza kredi notu öğrenme işlemi için paketler gelecektir. 4 TL gibi bir fiyatı olan kredi notu sorgulama işleminde isterseniz risk raporunu da dahil ederek kredi kartınızla 8 TL civarında bir ödeme yaparak kredi notunuzu findeks üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ödemenizi yapmanızın ardından findeks size kredi notunuzu gösterecek, sizin bankalara açısından riskli veya risksiz olduğunuza karar verecek ve Türkiye ortalamasının altında veya üstünde olmadığınızı gösterecektir.

Findeks kredi notu sistemi hakkındaki soru ve sorunlarınızı sayfanın devamındaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sizlere en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan EFT-Havale Ücreti Olmayan Bankalar başlıklı makalemizde eft, eft havale ücreti olmayan bankalar ve havale hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!