Bankaların kredilerinin yanında en büyük gelir kaynaklarından birisi de şüphesiz EFT (elektronik fon transferi) ve havale işlemleridir. Para göndermek isteyen kişilerden alınan belirli miktardaki paralar ile banka sermayesine katkıda bulunmaktadır. Ancak İş Bankası, Ziraat bankası, Vakıfbank gibi büyük bankaların yanında EFT ve havale işlemlerinden ücret almayan bankalarda bulunmaktadır. Genellikle şubesiz bankacılık işlemlerinde alınmayan EFT ve havale ücretleri, ING Bank’ta şube işlemlerinde de alınmamaktadır.

Ücretsiz EFT-Havale Yapan Bankalar

Enpara: Finansbank’ın şubesiz bankacılık servisi olan Enpara’da EFT-havale işlemlerinde, fatura ödemelerinde, şans oyunu ödemelerinde, aklınıza gelebilecek her türlü para transfer işlemlerinde ücret alınmamaktadır. Herhangi bir şubesi olmayan Enpara ile Finansbank ATM’lerinden ücretsiz para çekip, yatırabilir ve aylık belirli kotalarla diğer banka ATM’lerinden de ücretsiz para çekebilirsiniz. Enpara internet şubesi ve mobil uygulamasından yaptığınız harcamalardaki kazancınızı takip edebilirsiniz.

Nuvo: Yapı kredi bankasının şubesiz bankacılık servisi olan Nuvo’da herhangi bir EFT, havale, hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Enpara ile benzer özellikler gösteren Nuvo’da, Enpara’daki gibi birikim hesabınızda paranızı tutarak faiz kazanabilirsiniz.

ING Bank: ING Bank’ta bir adet kredili mevduat hesabı, bir adet kredi kartı ve bir adet otomatik ödeme talimatı bulunan banka müşterileri ING Bank’ın günlük paket uygulaması dahilinde şube ve şubesiz bankacılık işlemlerinde (EFT, Havale, fatura ödeme) herhangi bir ücret ödememektedir.

Cepte TEB: TEB bankasının şubesiz bankacılık servisi olan “Cepte TEB” diğer şubesiz bankalar Enpara, Nuvo ile benzer özellikler göstermektedir. Cepte TEB ile yapacağınız eft, havale işlemlerinde herhangi bir ücret ödemezsiniz ve hesabınızdan yüksek faiz oranları ile para kazanabilirsiniz. Cepte TEB’te hesap işletim ücreti yoktur.

HSBC: Aylık ödeme toplamı 500 TL ve bir tanesi fatura olmak şartıyla ödeme yapan kişilerin dahil olduğu Büyük Adım sistemi sayesinde EFT, havale ve döviz transferi işlemlerinde ücret ödemezsiniz.

Eğer sizler de aylık yüksek miktarlarda para transferi yapıyorsanız, yukarıdaki bankalardan birine başvurarak hesabınızı açtırabilir ve EFT-havale işlemlerinizde kar etmeye başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Banka Hesabı Açma başlıklı makalemizde ziraat bankası, ziraat bankası banka hesap ve ziraat bankası banka hesap açma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!