Evlenmek isteyen ancak nakit ihtiyacından dolayı bu isteğini ertelemek zorunda kalan kişiler için devlet, Evlilik kredisi bir diğer adıyla evlilik yardımı yapmaktadır. Sizde bu makalemizden evlilik kredisi şartları, evlilik kredisi başvurusu gibi kafanıza takılan soruların cevabına yanıt bularak, devlet destekli evlilik kredinizi alabilirsiniz.

Yeni evlenecek kişilere destek olmak amacıyla sağlanan bu krediden nasıl yararlanacağınıza ve çeyiz parası başvuru şartlarına sayfamızın devamından ulaşabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Hükümetin seçim vaatleri arasında yer alan ve hayata geçirilen evlilik kredisi ve çeyiz parası için hükümet tarafından başvuru şartları koyulmuştur. 27 yaşından küçük olma koşulu aranan devlet destekli evlilik kredisinde, evlenmeden önce her ay bankaya belirli bir miktar yatırmak zorundasınız. Birikim hesabıyla aynı mantıkla çalışan bu sistemde, her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL olarak hesabınıza para yatırdığınız takdirde, devlet biriktirdiğiniz paranın belirli bir mikarında sizlere kredi sağlayacak. Evlenmeden önceki 4 yıl boyunca para biriktirmenizin takdirinde biriktirdiğiniz paranın %10’u olmak üzere en fazla 4000 TL, 5 yıl boyunda para biriktirenler biriktirdiği paranın %15’i olmak üzere en fazla 4500 TL, 6 yıl ve üzerinde para biriktirenler ise paralarının %20’si olmak üzere en fazla 5000 TL devlet evlilik desteği alabilecekler.

Basit bir hesapla, 3 yıl boyunca hesabınızda her ay 100 TL olmak üzere para biriktirdiğiniz takdirde biriktirdiğiniz toplam 3600 liradan alacağınız devlet desteği 360 TL olacaktır. Eğer 10 bin lira biriktirirseniz alacağınız miktar 1000 lira olacaktır. Eğer 5 yıl boyunca hesabınıza 100 TL yatırırsanız, 5 yıl boyunca biriktirdiğiniz 6000 liradan alacağınız yardım ise 1200 TL olacaktır. Devlet desteği 5 bin lira ile sınırlandırıldığı için, eğer 5 yıl boyunca 25 bin lira biriktirseniz, 5 bin lira destek alacaksınız ve devlet alabileceğiniz maksimum desteği almış olabileceksiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları

Hükümetin evlenmek istediği kişilere sunduğu bir hizmet olan “evlilik kredisi” bir diğer adıyla “çeyiz parası” için birkaç başvuru şartı belirlenmiştir. 27 yaşından küçük olma şartı aranan evlilik kredisinde, en az 3 yıl boyunca her ay 100 TL ile 1000 TL arasında para biriktirmek zorunda. Bu iki şartı yerine getiren kişiler rahatlıkla evlilik kredisine başvuru yapabilirler.

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu için öncelikle en yakın bir bankaya giderek bir birikim hesabı açtırmalısınız. Her ay biriktireceğiniz 100 TL-1000 TL arasındaki miktarlardan sonra bankanız aracılığıyla devlet evlilik kredisine başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Odeabank EFT Saatleri başlıklı makalemizde odeabank, odeabank eft saatleri ve odeabank eft saatleri 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!